Zadzwoń: +48 515 478 032
Ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy to skomplikowane struktury regulujące pracę naszego organizmu: od podstawowych funkcji życiowych po działania abstrakcyjne, jak myślenie czy odczuwanie emocji. Ciągłe narażenie na stres i podwyższony poziom kortyzolu (hormonu stresu) powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co ogranicza przepływ krwi i powoduje zaburzenie przewodnictwa sygnałów nerwowych i dysfunkcje narządów. Stymulacja układu nerwowego metodami takimi jak akupunktura, refleksologia i klawiterapia, pomaga usprawnić organizm na trzech poziomach:
Poprawia ukrwienia w okolicy bodźcowanego obszaru ciała, a co za tym idzie zwiększa podaż substancji odżywczych i tlenu, a także usprawnia odprowadzenie z tkanki toksyn i produktów przemiany materii. Dzięki temu każda pojedyncza komórka zaczyna sprawniej funkcjonować.
Opierając się na założeniu, że każda struktura anatomiczno-fizjologiczna naszego ciała ma swoje odzwierciedlenie na skórze, a więc punkt na skórze i określony narząd „obsługiwane” są przez tą samą wiązkę nerwów (strefy Heada, podobnie refleksy/zony w refleksologii czy meridiany w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej), stymulacja określonego punktu na skórze pobudza układ nerwowy, co reguluje pracę odpowiedniego narządu.
Podczas zabiegu wydzielane są endorfiny (endogenne opioidy, tzw. hormony szczęścia) – hormony produkowane przez organizm o znaczeniu znieczulającym, wywołujące dobre samopoczucie i zadowolenie.
Klawiterapia jest metodą opracowaną przez dr F. Barbasiewicza, pozwalającą na regulację i wzbudzenie utraconego przewodnictwa poprzez stymulację określonych punktów w ciele (punktów akupunkturowych) za pomocą tępego narzędzia – klawika, przy czym skóra nie zostaje uszkodzona. Metoda oparta jest na wiedzy o fizjologii układu nerwowego i odruchach nerwowych, co poprzez pobudzanie i hamowanie określonych funkcji w organizmie pozwala uruchomić procesy regeneracyjne i naprawcze w obrębie narządów i tkanek i uzyskać efekt samoregulacji organizmu, osiągając pożądaną, naturalną równowagę. Metoda ta doskonale sprawdza się w usprawnianiu funkcjonowania organizmu, ale także w profilaktyce zdrowia.
Seria zabiegów stymulujących układ nerwowy metodą klawiterapii przynosi zaskakujące efekty w leczeniu stwardnienia rozsianego. Już po kilku zabiegach wzbudzone zostaje utracone przewodnictwo sygnałów nerwowych, co oznacza dla klienta zauważalną poprawę w poruszaniu się, zwiększoną sprawność i wytrzymałość,
Odpowiednio wykonany zabieg przynosi poprawę w neuralgiach, porażeniach, znoszeniu bólu, w zaburzeniach układu trawiennego, hormonalnego, układu krążenia i moczowo-płciowego, a także wzmacnia układ odpornościowy.
Stymulacja układu nerwowego i punktów akupunkturowych wykonywana jest za pomocą tzw. klawika – tępego przedmiotu wykonanego ze stali nierdzewnej. Podczas zabiegu nie dochodzi do przebicia skóry, a terapeuta tylko dotyka powierzchni skóry. Zabieg może być jednak bolesny, co w klawiterapii jest wyznacznikiem i diagnostycznym, i terapeutycznym – bolesne punkty należy stymulować do momentu ustąpienia bólu, co jest oznaką zniesienia napięcia (zaburzeń) w danym obszarze. Sesje rozpoczyna się od stymulacji głowy, następnie stymuluje się plecy, a później dotknięte chorobowo obszary i odpowiednie punkty akupunkturowe.
Czas trwania zabiegu jest dostosowywany indywidualnie dla każdego klienta. Zaleca się przeprowadzenie stymulacji trwającej od jednej do kilku godzin w ciężkich przypadkach, przez kilka dni pod rząd, a następnie przeprowadzenie sesji utrwalającej raz na kilka tygodni.